Gudurica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pomoć - porodično stablo

2 posters

Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Pomoć - porodično stablo

Počalji  Ljubo Sub Maj 25, 2013 10:10 pm

Pozdrav svim članovima i posetiocima ovog foruma.
Ja sam Ljubomir i iz Kraljeva sam.
Do veceras nisam ni cuo za Guduricu a kamoli da sam znao da su neki moji preci iz tog mesta.

Elem, krajem prosle godine mi je majka preminula, ovih dana prelistavam stare porodicne fotografije i krenuo sam sa izradom nekog porodicnog stabla.
Dosao sam do stare krstenice mamine majke, koja je na madjarskom jeziku, ali mi je pomogao prijatelj koji govori madjarski jezik i koji je tekst preveo na srpski ovako:
Uspomena o krstenju za Halda Mariu u plebaniji-crkvi
u "Temeskut"-u (neznam kako se zove mesto na srpskom (kut znaci bunar)
1918 -e godine 7 -mog marta ,
krsten od Heber Petra od
kuma Halda Laszloa i Halda Anne
Zahvaljujući googlu, saznao sam da se Gudurica ranije zvala Temeskutas ili tako nesto.
Pretragom telefonskog imenika za celu zemlju za prezime Halda, dobija se samo 4 pretplatnika, i to 2 u Vrscu i 2 u Beogradu.

Tako da pretpostavljam da u Gudurici vise nema prezimena Halda, ali bi mi mnogo znacilo ako bi neko od vas prijatelja mogao malo da istrazi po starim maticnim ili crkvenim knjigama...
Ono sto jos znam je to, da je moja baka Marija Halda, bila cerka Lazara i Roze. Mislim da se moj pradeda zvao Lazar, ali nisam siguran. On se medjutim nikad nije vratio iz I svetskog rata pa se moja prababa Roza preudala za jednog Kujovića (vojno lice, poreklom iz Crne Gore)... tu se loza odvaja na drugu stranu jer je sa njim imala jos dece.

Da li je mozda neko od vas cuo za prezime Halda u Gudurici ili okolini?
Da li postoji neki nacin da se proveri tacnost ovih mojih podataka ili jos bolje da se dobiju nove informacije?

Hvala unapred na bilo kakvim informacijama!

Pozdrav iz Kraljeva,
Ljubomir Medić (majčino devojačko Stašić, njene mame devojačko Halda)

Ljubo

Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Gudurica man Ned Maj 26, 2013 12:33 pm

Dobrodošao Ljubo.
Probaću da dođem do nekih podataka. Imam problem sa slobodnim vremenom ali pokušaću da pogledam u crkvene knjige.
Nisam čuo za prezime Halda i u Gudurici ga sigurno više nema.
Gudurica man
Gudurica man
Admin

Broj poruka : 184
Datum upisa : 06.03.2010
Lokacija : Gudurica

http://www.gudurica.page.tl

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Ljubo Ned Maj 26, 2013 12:48 pm

Hvala unapred!

Ljubo

Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Ljubo Čet Maj 30, 2013 8:10 pm

Mala korekcija...
Babin, odnosno Marijin, otac se zvao Tomaš a ne Lazar kako sam napisao.
Dakle, pradeda i prababa su bili Tomaš i Roza Halda i imali su troje dece, jedno muško i dva ženska, od toga jedno dete je bila moja baba Maria Halda.
Tomaš se nije vratio iz I svetskog rata, a prababa se kasnije preudala...
Od njihovo troje dece, samo Maria je pozivela da podari svoje potomstvo. Sestra joj je umrla kao mlada dok su brata streljali posle II svetskog rata samo zbog prezimena.

Nadam se da će pomoći u istraživanju po knjigama.

da ne bude zabune, u knjigama Gudurice bi trebalo pogledati podatke o krstenju Marije Halda od 07.03.1918.g., odnosno traziti podatke o njenim roditeljima, Tomasz-u i Rozi (ne znam kako joj se piše ili glasi pravo ime) Halda.

Ljubo

Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Gudurica man Pet Maj 31, 2013 11:15 am

Dobro Ljubo, raspitao sam se za te crkvene knjige i one su u Vršcu u arhivi Katoličke crkve. Samo da uhvatim slobodan dan pa ću otići da pogledam. Verujem da će mi izaći u susret.
Gudurica man
Gudurica man
Admin

Broj poruka : 184
Datum upisa : 06.03.2010
Lokacija : Gudurica

http://www.gudurica.page.tl

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Ljubo Pet Maj 31, 2013 8:18 pm

Hvala nepoznati prijatelju! Very Happy

Jos jedan podatak koji nece skoditi...
Baka je rođena 1916.g. a krštena je katoličkoj crkvi u Temeskutu (Gudurici) 07.03.1918.g. pod imenom Maria Halda (otac Tomasz, majka Roza ili kako se već piše).
U nekim starim pričama se provlači da je Tomasz bio Čeh a da je Roza bila Nemica.

hvala jos jednom!

Ljubo

Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Ljubo Sre Jun 05, 2013 10:12 pm

update...

stupio sam u kontakt sa jednim Nemcem, čija je porodica zivela u tim krajevima, a posle WWII su presli u Nemačku.
lik je detaljno proucavao korene svoje porodice pa u svojoj arhivi cak ima i kopije nekih crkvenih a i porodicnih knjiga koje nemacke porodice popunjavaju i cuvaju.
uspeo je u toj svojoj dokumentaciji da pronadje i pretke moje bake... odnosno prabake pa cak imam informacije i o cukundedama i cukunbabama sa mamine strane.
uglavnom, izgleda da su samo krsteni u Gudurici a da su rodjeni i ziveli u Velikom Sredistu...

ako te ne bude mrzelo, evo podataka koje mozda mozes proveriti:
pradeda i prababa su bili Tomas Halda i Rosa Halda (devojačko Lauritz), oboje su rodjeni u Velikom Sredistu, i to 30.12.1896., odnosno 19.11.1897., a vencali su se 12.05.1915.
Tomasovi roditelji su bili Thomas Halda i Josefa Halda (devojačko Nadenitsek), a Rosini roditelji su bili Josef Lauritz i Rosina Lauritz (devojačko Wrbas).

Ljubo

Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Gudurica man Čet Jun 06, 2013 8:38 pm

Sutra bih trebao da dobijem neke podatke, tj. crkvene knjige na uvid. Kontaktirao sam župnika u ponedeljak, on je u gužvi oko renoviranja crkve i treba da je danas doneo u Guduricu to što mi treba, i kao što rekoh, gledaću da sutra to preuzmem pa ćemo videti.
Gudurica man
Gudurica man
Admin

Broj poruka : 184
Datum upisa : 06.03.2010
Lokacija : Gudurica

http://www.gudurica.page.tl

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Ljubo Čet Jun 06, 2013 8:41 pm

hvala unapred!

Ljubo

Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Gudurica man Sub Jun 08, 2013 9:03 pm

Imaš PM.
Gudurica man
Gudurica man
Admin

Broj poruka : 184
Datum upisa : 06.03.2010
Lokacija : Gudurica

http://www.gudurica.page.tl

Nazad na vrh Ići dole

Pomoć - porodično stablo Empty Re: Pomoć - porodično stablo

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu